קבוצות הכדורגל, הניתוק מהעבר והסוף הצפוי – 20.11.2015

קבוצות הכדורגל, הניתוק מהעבר והסוף הצפוי.

מוטי אקסמיט בטור דעה לאתר 'ליגה' על קבוצות הכדורגל והניתוק מהעבר.

בלי עבר- אין הווה – והעתיד קצר ונמוג!

בשנים האחרונות נרכשו קבוצות כדורגל רבות בידי אנשי עסקים מפוקפקים יותר או פחות, כאלה שבאו וראו רק ואך ורק את טובתם הכלכלית ו/או האישית על פני טובת המועדון עם המסורת, שחקני העבר וההישגים.

בית"ר ירושלים- הדור הבא-

ריסוקה המתמשך של בית"ר ירושלים, המועדון בעל אחד המסורות הגדולות והארוכות בכדורגל הישראלי, כזה שלא מעט מנהיגי המדינה עברו דרכו, אישים בדמותם של שר האוצר לשעבר, רוני בר-און, ראש ממשלת ישראל לשעבר, אהוד אולמרט, נשיא המדינה, ראובן ריבלין ועוד אחרים וטובים. מועדון שבאחת הועבר ממנהליו המיתולוגיים משה דדש ואברם לוי לאוליגרך רוסי ששפך טונות של כסף והשאיר לדורות הבאים אחריו, קבוצה ודשא חרוכים והרוסים.

מעל לעשור מלקק המועדון הזה את "פצעיו" ומנסה להחזיר עטרה ליושנה. המועדון המעוטר הרחיק מביתו את רוב רובם של שחקני העבר והסמלים שהיו חלק מאופיו של המועדון, צעד נוסף שקירב את סופו של המועדון. דמויות וסמלים כמו: אודי רובוביץ', דני נוימן, אורי מלמיליאן, אבי כהן הירושלמי, יוסי מזרחי ועוד רבים וטובים, מדירים רגליהן מאצטדיון 'טדי' ומתרחקים מהמועדון שבו גדלו.

בבית"ר ירושלים קורה היום תהליך שבו אולי מתחיל המועדון את חייו מחדש, מאמן צנוע ומקצועי מן שילוב של מאמן ישראלי עם אוריינטציה וחינוך אירופי בלקני קשוח, בדמותו של סלובודן דראפיץ', כזה שעבר את כל השלבים הקשים עד שהגיע למועדון הנחשב. הגיע והחל לקדם ולבנות קבוצה באופיו ודרכו הצנועים והמקצועיים כאחד. שחקני המועדון החלו למצוא את דרכם בקבוצה הבוגרת, בלי עגילים באוזניים ועיצובי שיער משתנים חדשות לבקרים. אבל כרגיל- חסרים אותם דמויות מיתולוגיות, שחקני עבר שיכניסו את הנופך החסר של אהבת המועדון וכי המועדון הינו מעל לכול.

הפועל כפר- סבא- עולם הולך ונעלם-

לפני כשנתיים הגיע לכפר סבא- רוכש אלמוני, כזה שיצא מיחידה מובחרת והקים חברת היי טק. איש שהקשר בינו לבין הפועל כפר-סבא היה בעיקר במעבר בכביש הצמוד לאצטדיון הישן בעיר המתפתחת.

האיש הגיע אולי עם מטרות טובות, בתוספת מטרות אישיות-ציבוריות ועם אג'נדה של אני ואפסי. רוצה לומר, לאנשים ושחקנים שגדלו במועדון והיו הסמלים ובעיקר הרוח החיה של המועדון הקטן

 

וברוך ההישגים של הכפר אשר הפך לעיר משגשגת, אין מקום "בחברה" שאני בעליה. דמויות וסמלי עבר של הפועל כפר- סבא, כמו: שלמה שרף, יצחק שום, דרור קשטן, יאיר נוסובסקי, ישראל פוגל, אלי יאני, נוח איינשטיין ואחרים, אינם משתייכים להפועל כפר- סבא המתחדשת וספק עם חלקם ו/או כולם מגיעים למשחקי הבית של הקבוצה. גם "הסולחה" האחרונה שניסה בעלי המועדון לייצר עם שרף את שום, ספק עם היה טקס אמתי מהלב ועם הצהרת כוונות חיובית לעתיד לבוא או טקס של מראית עין ושימוש ציני לקידום טובות אישיות/פוליטיות/ציבוריות ותקשורת מקומית.

דבר אחד ברור, בראייה קצרת טווח, אינטרסנטית ואישית, אין שום סיכוי למועדון כזה להגיע ולשחזר את הישגי העבר שלו וההתרסקות כבר נמצאת מעבר לדלת. רוצה לומר: עוד איש עסקים אחד שעבר, נכנס, הרס ונעלם….

הפועל תל-אביב-  האדום מסמיק מבושה-

הפועל תל-אביב, אחד המועדונים היותר בכירים בכדורגל הישראלי שינה את פניו והחליף (שוב….), בעלים והנהלה. המועדון מנסה לשרוד ולשדר מזמורים של פעם וחזרתה של עטרה ליושנה.

האם הראשים החדשים של המועדון המתחדש, ישבו וחשבו, אולי שווה לחבר אלינו כמה דמויות מרכזיות מהעבר, כאלה שהיו ועודם סמלים ומנהיגים שיכולים להוביל את המועדון הזה קדימה ולהחזיר לו את הכבוד שנעלם ואבד איפשהו בשנות התשעים?!

האם ראשי המועדון הזה חשבו למשל לצרף אליהם ולו למראית עין ו/או לקידום הדור הבא של המועדון הבכיר בישראל, דמויות ושחקנים כמו: אריה בז'רנו, משה סיני, שייע פיינגבויום, גבי לסרי, ינקה אקהויז, שביט אלימלך, שמעון גרשון ועוד רבים וטובים?!

דבר אחד ברור, זוהי עוד הנהלה שהגיעה ותחלוף מן העולם הכדורגלני כמו קודמותיה, כאלה שבאו, נכנסו, הרסו, נפגעו, האשימו, ונמלטו לעבר השקיעה.

מכבי נתניה- היהלום הדוהה-

מכבי נתניה עוד מועדון מעוטר ובעל היסטוריה שאינה מביישת מועדונים דומים במקומות אחרים בעולם הכדורגל. המועדון הזה שהיה פעם אימת קבוצות ישראליות בכירות אשר הגיעו למגרש המיתולוגי שבמרכז העיר. קבוצות שכבר בדרכן באוטובוס שהוביל אותן ידוע ידעו כי הנקודות יישארו היום בעיר היהלומים.

 

 

מכבי נתניה עברה בשנים האחרונות גלגולים מגלגולים שונים ורבים, בעלים הזויים כאלה ואחרים באו, הרסו ועזבו והשאירו אחריהם חובות ובעיקר הרס מקומי שקשה היה לתקן. הגורם היחיד שישב עד לאחרונה וניסה לשמור על המקום היקר לליבו ולעיר היה שוער העבר והסמל של המועדון המעוטר- קובי בלדב. האיש שעשה ועושה גם כיום הכול אבל הכול, כדי לשמר את ההיסטוריה של המקום הזה, גם הוא כבר התחיל להרים ידיו בעצב ויגון.

מועדון כמכבי נתניה שהרחיק משורותיו בשנים הרבות האחרונות למן תחילתה של נפילת "האימפריה" ועם הגעתם של אנשי עסקים הזויים שבאו והרסו, סמלים כמו: עודד וגדי מכנס, שרגא וחיים בר, שלום ואבי תקווה, יצחק ויסוקר, משה גלאם ועוד רבים וטובים, סימן כבר את נקודת הסיום לקיומו.

דוגמאות נוספות ורבות לא חסר. מועדונים קטנים שהיו סמלים גדולים הלכו ונעלמו מן העולם, מועדונים כמו בית"ר תל-אביב- עוד מעוז בית"רי, של: אברהם לב, ניסים כהן, ניסן כהן, ישראל מאיה ואחרים. כבר מזמן הפך למועדון משותף ברמלה.

שמשון תל-אביב- גאוות הכרם- האגדית של : גידי דמתי, משה רומנו, ניסים ברדה, יפתח הלוי, יואל מסוארי, אבינועם עובדיה, דוד שוקיאן, יניב עופרי, אסי טובי ועוד אחרים וטובים. מועדון שנעלם ממפת צמרת הכדורגל ומדשדש שנים בליגות של מגרשי חול וקוצים ומנסה היום לשקם את חייו ולהחזיר עטרה ליושנה של שכונת כרם התימנים.

…וסליחה מעוד קבוצות, מועדונים, שחקני עבר וסמלים רבים שלא באו כאן לידי ביטוי ולצערנו קיימים עוד רבים וטובים שהיו, הובילו ונעלמו עם הרוח או ליתר דיוק, נעלמו עם הנהלות ובעלים מפוקפקים.

וכמו שכבר נאמר- בלי עבר- אין הווה – והעתיד קצר ונמוג!

 

מוטי אקסמיט- 'יחסי ציבור ותקשורת'

054-4995158

Aksmitm1@netvision.net.il

 

 

שתף מאמר באמצעות:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email