שבע השנים הרעות של הפועל כפר סבא- הכפר (הגלובלי) המגלומני – 08.01.2016

שבע השנים הרעות של הפועל כפר סבא- הכפר (הגלובלי) המגלומני.

מוטי אקסמיט בטור דעה לאתר 'ליגה' על הפועל כפר- סבא פאר הכדורגל שהופך להיסטוריה.

 

כשבע שנים חלפו מאז עזיבתו של אלי טביב, ועד שחזרה הפועל כפר סבא לליגת העל. אחרי שבדרך עברה הקבוצה תלאות ומכשולים, שהגיעו עד כדי פירוק משפטי וירידה לליגה א'. לאחר המחזור ה-17 מצויה הקבוצה הסימפטית מהכפר, רק במקום ה-13 עם 16 נקודות, מתחת לקו האדום המוביל (שוב), לליגה השנייה ולהתפרקות מחודשת.

שלושה ניצחונות, שבע תוצאות תיקו, שבעה הפסדים, 19 שערי חובה ורק 11 שערי זכות עם 16 נקודות זהו המאזן של הקבוצה שפעם הייתה אימפריה בכדורגל הישראלי.

ההיסטוריה העגומה של הקבוצה הירוקה-

כשבע שנים לקח להפועל כפר סבא לחזור לבימה המרכזית של הכדורגל הישראלי. הקבוצה שפעם הייתה קבוצת צמרת בכדורגל הישראלי, כזו שסיפקה שחקנים לנבחרות השונות ולקבוצות צמרת נוספות בכדורגל הישראלי, הלכה והתפרקה משנות בעלותו של אלי טביב תושב הכפר ועד הגעתו של הבעלים הנוכחי שלא מצליח להביא בשורות חדשות ודרך אופטימית לעתיד וורוד יותר לקבוצה ולחזרתה לימי הזוהר משנים עברו.

השינוי בקבוצה הסימפטית מהשרון החל לפני כשלוש שנים וחצי, כשהבעלים דאז, הראל רייכמן, הכניס את הקבוצה לחובות כבדים, השחקנים והעובדים הפסיקו לקבל משכורות. באותם ימים קשים ברור היה לאנשי הקבוצה ולמוביליה כי, לבעלי הקבוצה אין תזרים מזומנים לסיים את העונה בליגה הלאומית.

שני שחקני עבר עם מחויבות ענקית לקבוצת נעוריהם, המקום שבו גדלו ובו עשו את הקריירה הספורטיבית המפוארת שלהם, שחקני העבר, מוטי יברבוים ואלי יאני, לקחו על עצמם את הזכות הגדולה לשמור על קבוצת נעוריהם, נכנסו לתמונה בהתנדבות וניסו להשאיר את המועדון בחיים, אבל לא היה מנוס מפירוק.

אגב, שתי הדמויות החשובות הללו בעברו של המועדון, משום מה לא נמצאים כיום במערכת הנשלטת היום בידי בעלים איש הייטק, קצין ביחידת המודיעין המפוארת 8200, כזה מסוג של אנשי עסקים שכסף ועסקים חשובים להם יותר מאמפטיה וסימפטיה לכוכבי עבר וקבוצות כפר קטנות.

באותם שנים קשות בהם עובדי המועדון המתינו בסבלנות לקבלת משכורותיהם, המתנה ארוכה ובלתי מסתיימת, הם אותם עובדי המועדון הנאמנים היו אלה שפנו לבית המשפט בבקשת פירוק,

 

מתוך מטרה להביא שינוי, מה שבדיעבד הפך לדבר הטוב ביותר לקבוצה, שעד אז הייתה בשליטת אגודת הפועל כפר סבא ההסתדרותית.

היו שאמרו כי בתקופתו של הראל רייכמן הקבוצה הירוקה התנהלה בתוהו ובוהו. הקבוצה עברה לשאולי דור, שחשש מפירוק הנכס האלקטורלי החשוב ביותר בקרב קבוצות הספורט של הכפר שנשאר הסתדרותי משהו.

אותו מזכיר הסתדרות מיתולוגי, העביר את הניהול לג'קי מויאל, שפיטר עובדים ומאמנים מבלי שקיבל אישור ניהול מההתאחדות. היה ברור שהמועדון מתמוטט. באישור בכירים בעירייה נכנסנו שחקני העבר לפעילות במועדון, כדי להוציא מידיו של מויאל את הקבוצה שמחפשת עדיין את דרכה לימים מפוארים של פעם.

שני שחקני העבר המיתולוגים, אלי יאני ונוח איינשטיין מונו לשקם את מחלקת הנוער, ויחד עם אנשי כפר סבא ותיקים נוספים הם קיבלו כוחות ובעיקר רוח גבית להתחיל בשיקומה של הפועל כפר סבא.

במשך חצי שנה נוהלה הפועל כפר סבא במסירות בידי המפרקים עורכי הדין ליאור דגן וצפריר בן זאב. מבחינה מקצועית הקבוצה אמנם לא שרדה בליגה הלאומית, אבל שוקמה כלכלית, ולמרות הירידה לליגה א' התברר כי הקבוצה היא מותג מבוקש.

קבוצות רכישה ובעיקר כאלה שחיפשו 'לתפוס' טרמפ ואולי לעשות לעצמם קצת יחסי ציבור באפס השקעה, חיפשו את דרכם לקניית המוצר החם.

קבוצה אחת כזו שהתמודדה הייתה קבוצה של  אנשי עסקים מראשון לציון. וכן קבוצה המורכבת משני הסמלים המזוהים הבלתי מעורערים של כפר-סבא- שלמה שרף ויצחק שום.

וקבוצה שלישית זו של האוהדים שהיו אלה שלחצו על פרנסי העיר ובכלל, לתת את הקבוצה לסתיו שחם ולכוכב העבר אלי יאני, משום שרצו ניהול שונה ונקי הקרוב לפורמט מנצח המתאים לאופייה של העיר והקבוצה המיתולוגית של פעם.

לא פחות משלוש קבוצות ניהול התמודדו על הרכישה, בסיומה רכשו את המועדון סתיו שחם ואלי יאני. לצערם של אוהדי ופרנסי העיר כפר-סבא (פרנסי עיר להבדיל מאינטרסנטי הקבוצה), נאלץ שחקן העבר והסמל הבלתי מעורער, לפרוש אחרי שנה ועקב כך העביר את חלקו לבעלים זה שהגיע מתעשיית ההייטק הקרה.

 

 

כאמור, סתיו שחם לא הגיע מהכדורגל. הוא איש הייטק, שרוצה לפתח את הקבוצה כמודל עסקי. בהצהרתו הראשונה אמר שבכוונתו להחזיר את הפועל כפר סבא לליגת העל תוך חמש שנים. בסופו של דבר זה לקח שנתיים בלבד.

שחם רכש את כפ"ס בכ- 600 אלף שקל, כשמחצית הסכום היה מיועד לתשלום קנס לפיפ"א מתקופת רייכמן. כיום מחזיק שחם ב-90 אחוזים מהמניות של הקבוצה מהשרון, ושותפיו בעשרה אחוזים הם עמותת האוהדים "הלב הירוק". עבור האוהדים היה פה סוג של הגשמת חלום.

ביום 30 ביוני 2013 פסק והכריע בית המשפט המחוזי מרכז כי הקבוצה עוברת מידיה של אגודת הפועל כפר סבא לידיהם של הבעלים החדש סתיו שחם ואלי יאני, שקיבלו מועדון מפורק בלי שחקנים.

ירידה לצורך עלייה או מגלומניה בלתי נשלטת-

עד כמה שזה נשמע מוזר, הירידה לליגה א' איחדה את אוהדי הקבוצה, שהחלו למלא את היציעים באצטדיון "לויטה" שבמרכז הכפר. קשיי ההסתגלות במשחקים ומגרשי חול בליגות הנמוכות, כאלה כמו: צור שלום, גבעת אולגה, טבריה ואסי גלבוע היו חלק מהקבוצות שכפר סבא המיתולוגית הייתה צריכה להבין איך מתמודדים מולן.

עבודת שטח מאומצת מבית היוצר של אלי יאני וקבוצת האוהדים שבהנהלה החדשה, דאגו להביא אלף אוהדים ויותר שליוו את הקבוצה לרבים ממשחקי החוץ ביישובי פריפריה, אלף ויותר אוהדים שגרמו לשחקנים להתעלות על עצמם.

כבר אחרי תקופה קצרה המאמן פליקס נעים החליף את שייע פייגנבויים הגם ששייע הגיע בתקופה קשה והביא תוצאות, הפך לסיפור הצלחה ומהמקום הראשון הלך הביתה ופינה את מקומו לפליקס נעים שהעלה את הקבוצה לליגת העל והגשים את חלום הבעלים הקר והמנוכר ולאחר 17 מחזורים בבימה המרכזית, פינה את מקומו למאמן צעיר ובלתי מנוסה בדמותו של שרון מימר.

פליקס נעים בנה את היסודות לקבוצה והמשיך בליגה הלאומית על בסיס אותו סגל שהעלה את הקבוצה מליגה א'. מהר מאוד כפר סבא מצאה עצמה נאבקת בקרבות העלייה לליגת העל.

סתיו שחם מינה את השחקן הבלם רובי רגב שעוד בימיו על הדשא הירוק של 'לויטה', ערבב כל מה שזז בתוך וסביב הקבוצה המדשדשת והמחפשת את דרכה לימיה כקדם.

 

על פי גורמים בקבוצה, רגב שהיה בשלהי הקריירה שלו "חפר" תחת שייע פייגנבוים, 'דאג' להביא את פליקס נעים שאימן את דליית אל כרמל שם עזב בטריקת דלת, 'חפר' לפליקס נעים 'ודאג' להביא תחתיו את שרון מימר, מאמן צעיר ובלתי מנוסה בליגת העל, זאת במקום להביא מאמן וותיק ומנוסה כזה שיוכל להחזיר עטרה ליושנה.

אליבא דבעלים ו/או מנכ"ל שולט ו/או שניהם גם יחד- עדיף להביא מאמן צעיר שיתגלח על הקבוצה ובלי השקעה כספית, זאת על פני מאמן מנוסה שיבקש לחזק את הקבוצה ולהביאה לחוף מבטחים בליגת העל ובעיקר כזה שייצר עתיד וורוד, מקצועי וטוב יותר להפועל כפר-סבא המיתולוגית.

הצהרות לחוד ומעשים לחוד-

בעלי הפועל כפר סבא סתיו שחם הבהיר לא מכבר כי אם מאמן הקבוצה, פליקס נעים, יחליט לעזוב בשל התנהגות קומץ האוהדים כלפיו, גם הוא יעזוב את כפר סבא יחד אתו. במסיבת העיתונאים השבועית של הפועל כפר סבא, אמר המאמן כי בפעם הבאה בה הוא ייאלץ לעזוב את האצטדיון מיציאה צדדית ובליווי משטרתי, הוא לא יחזור. הדברים של נעים נאמרו לאחר שכמאה מאוהדי הקבוצה המתינו לו מחוץ לאצטדיון, לאחר ההפסד הביתי להפועל עכו, קיללו ואיימו ובשל כך ביקשו ממנו השוטרים לצאת מיציאה צדדית. נעים סירב ויצא למכוניתו כרגיל תחת מטר של קללות וגידופים.

גם הבעלים סתיו שחם עבר חוויה דומה ולאחר דבריו של נעים, הוא אמר: "אם פליקס נעים יעזוב את הפועל כפר סבא בגלל 100 אוהדים שמקללים ומאיימים עליו, גם אני אעזוב אתו. אני חושב שכל בעלי הקבוצות מהראשון ועד האחרון צריכים להילחם בתופעה הנוראית הזו שמאמנים ויושבי ראש צריכים לעזוב מגרשים בליווי שוטרים וחיילי מג"ב". אם נודה באמת, גם אנחנו מסכימים לאמירה הזו של הבעלים.

המשיך ואמר הבעלים מההייטק: "כבר הצהרתי שפליקס יישאר אתנו עד סוף העונה בכל תוצאה אשר תהיה ואני מצפה שיכבדו את הדברים".

כאמור, פליקס נעים עזב, הבעלים סתיו שחם- מצהיר ההצהרות- נשאר!

וזו לא הייתה ההצהרה היחידה שיצאה מפיו של הבעלים מנותק מעולם הכדורגל ומחובר לקור של משרדי ההייטק.

בזמנו הועברה הקבוצה לסתיו שחם לאחר ישיבה של מועצת העיר כפר סבא, זאת לאחר שנבנה פורמט המתאים לאופי העיר והקבוצה הקטנה מהכפר. פורמט לפיו יגיע משקיע שיהיה הבעלים של הקבוצה, בשיתוף דמות ספורטיבית אהודה, מקובלת ומזוהה עם הקבוצה ואוהדיה, בצירוף נציגות אוהדים.

בפועל, על פי גורמים בעיר, סתיו  שחם 'בגד' בראש העירייה, 'סילק' מדרכו את כל הדמויות המזוהות עם הקבוצה 'והשתלט' על הקבוצה כאילו היה זה קניינו הפרטי. גורמים בעירייה מתארים את המעשה כמעשה 'בגידה' במועצת העיר ובפרנסיה ולמעשה מגדירים את מעשהו- 'כהשתלטות עוינת'.

וכתרגיל שיווק בלתי מוצלח בין היתר לטובת גיוס קוני מינויים, הצהיר הבעלים כי יוביל את קבוצתו החדשה מהכפר הירוק שבשרון הישר לאצטדיון 'הברנבאו' הספרדי, לא פחות. במצב קבוצתו של הבעלים המנותק, ספק אם יוכל להובילה בעונה הבאה עד לאצטדיון המפואר על שם 'סמי עופר' שבפאתי חיפה. במיוחד שהבעלים, להבדיל מבעלים מוצלחים יותר בכדורגל הישראלי, האיש ככל הנראה ולכאורה, לא שם שקל שחוק אחד כדי להצעיד את המיתולוגיה הכדורגלנית של כפר סבא למקומות בהן הייתה פעם.

הסוף הידוע מראש- או מה שהיה הוא שיהיה-

בעלים של קבוצת כדורגל בישראל חייב לדעת כי כדי לקחת על עצמו משימה ציבורית כבדה כמו בעלות על קבוצת כדורגל מעיר קטנה ומלוכדת, עליו להביא בחשבון כי הוא יצטרך בין השאר להביא כסף, הרבה כסף מגורמים עסקיים כאלה ואחרים ובעיקר לראות את עתיד הקבוצה שנים, הרבה שנים קדימה.

הפועל כפר סבא עברה שנים של תלאות, רכישות והתפרקויות של קבוצות אנשי עסקים מגלומניים הרחוקים מההווי הכדורגלנית המקומית של הכפר, כרחוק אצטדיון 'לויטה' מאצטדיון 'הברנבאו'.

בהווי הכדורגלני המקומי, טוב אם קבוצות רכישה המחוברים למועדון המפואר הזה כעבותות, יהיו אלה שירכשו את הקבוצה אשר כבר שנים הינה קבוצה מתפרקת בהתפרקות בלתי נגמרת. את הנאמנות של שחקני עבר ואוהדי הקבוצה אי אפשר לקחת מהם ואת כל אלה צריך לחבק ולבקש להכניס אותם לנהל מועדון כדורגל מקומי. את המגלומניה של טרמפיסטים כאלה ואחרים צריך להשאיר מחוץ לחומות של אצטדיון 'לויטה'.

לצערנו עתידה של הפועל כפר סבא נמצא בעברה המפואר של קבוצה אשר הוציאה מקרבה עשרות שחקנים מוכשרים שהפכו לשם דבר בכדורגל הישראלי. במצבה של הקבוצה כיום, היא בדרכה לשוב 'לככב' במגרשי חול בליגות הנמוכות של ישראל, רחוקה מאד מחלומו המגלומני של הבעלים הנוכחי להביאה עד 'לברנבאו'.

מוטי אקסמיט- 'יחסי ציבור ותקשורת'

054-4995158

Aksmitm1@netvision.net.il

שתף מאמר באמצעות:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email